Ārkārtas situācija lauksaimniecībā arī Talsu novadā

Dalies

Talsu novada domes deputāti pirmdien, 18. jūnijā, ārkārtas domes sēdē vienbalsīgi lēma par vēršanos Ministru kabinetā un Zemkopības ministrijā, lai noteiktu ārkārtas situāciju lauksaimniecībā Talsu novadā. Sēde sasaukta, pamatojoties uz saņemtu iesniegumu no vairākiem desmitiem novada lauksaimnieku, kuri informēja par kritisko situāciju.

“Mēs, Talsu novada lauksaimnieki, lūdzam pieņemt lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu Talsu novadā sakarā ar ilgstošo sausuma periodu, kas novedis lauksaimniecības nozarē strādājošos līdz izmisumam, jo ražas potenciāls ziemāju sējumiem vietām samazināsies par 50 un vairāk %. Par vasarājiem runājot, ir vēl trakāk, jo tie reāli samazināsies pat par 80 un vairāk %, jo ir lauki, kas joprojām nav sadīguši. Vasarāji ir 20-30 cm gari un galā maza, maza vārpiņa, kura varētu būt arī tukša bez graudiem, jo spēka vairs nav. Būs arī tādi lauki, ko vispār nevajadzēs kult. Tātad tie ir lieli zaudējumi. Līdzekļi ir ieguldīti ļoti lieli kā rezultātā var novest lauksaimniekus pat līdz bankrotam.

Ja arī nokrišņi turpmāk būtu pietiekami, tas vairs neko negrozīs ražas potenciāla uzlabošanā. Ja pie labiem laika apstākļiem zāle varbūt ataugs, kartupeļi piebriedīs, tad graudiem tas vairs nedos neko, jo vārpa jau sen ir izveidojusies un tā lielāka vairs nepaliks. Tādēļ lielākās briesmas draud tieši graudaudzētājiem. Zemniekiem ir nepieciešama nekavējoša rīcība no valsts puses.

Mēs nelūdzam, bet pieprasām izsludināt ārkārtas stāvokli novadā. Mūsu novads ir saņēmis vismazāk nokrišņu visā valstī, bet teperatūras rādījumu ziņā ir ar visaugstākajiem rādījumiem visā valstī.

Problēmas būs arī lopkopības jomā ar barības sagatavošanu ziemas periodam. Vienīgā cerība ir uz vēliem rudens pļāvumiem. Bet pašlaik jau lopiem katastrofāli trūkst ganības, jo tās visas ir izdegušas. Ganāmpulki būs jāsāk izkaut, jo lopiņiem jau tagad sāk pietrūkt ganības,” liecina saņemtais iesniegums no lauksaimniekiem.

Ņemot vērā, ka lauksaimniecības attīstība ir viena no prioritārām nozarēm Talsu novadā, Talsu novada domes deputāti rosina Latvijas Republikas Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju lauksaimniecībā Talsu novada administratīvajā teritorijā, un aicina Latvijas Republikas Zemkopības ministriju realizēt uzņēmēju atbalsta pasākumus krīzes situācijas pārvarēšanai.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *