Talsu Galvenās bibliotēkas projekts: patiesība par manipulāciju ar skaitļiem. 3. daļa

Dalies

Uzskatām, ka apzināta un mērķtiecīga ir iepriekšējā sasaukuma deputātu padarītā darba nomelnošana. Ir pagājis pusgads kopš pašvaldību vēlēšanām kad valda esošais deputātu sasaukums. Kaut viens cilvēks no pašvaldības vadības būtu izanalizējis bibliotēkas pārbūves patiesos skaitļus. Vēlamies viest skaidrību un patiesību ar līdz šim manipulētajiem skaitļiem, lai nemaldinātu novada iedzīvotājus.

  1. Pilnsabiedrības piedāvājumā bibliotēkas pārbūves (būvdarbu) izdevumu summa pēc iepirkuma nevis sadārdzinājusies, bet ir par 53 tūkstošiem eiro (ieskaitot PVN) lētāka nekā pēc projekta iesnieguma.
  2. Šajā piedāvājumā mēbeļu un IT piegādes izmaksas ir 281 tūkstotis (ieskaitot virsizdevumus u.c. pieskaitījumus) bez PVN, bet kopā ar PVN tas ir 340 tūkstoši eiro.

Anna Ķīviča savā rakstā runā par 150 tūkstošiem eiro: būtu vēlējums Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājai, pirms vērsties pie būvdarbu izmaksu tāmju izvērtēšanas, apgūt būvniecības nozares specifisko likumdošanu, kā arī projektu rakstīšanas un lasīšanas prasmi.

Finanšu piedāvājumā lētākas ir arī būvprojekta izstrādes un autoruzraudzības izmaksas, salīdzinot ar projekta iesniegumu (abos gadījumos tās ir neattiecināmās izmaksas). Kopumā pēc veiktā iepirkuma būvdarbu veikšanai, būvprojekta izstrādei, autoruzraudzībai, un būvuzraudzībai izmaksas, neieskaitot mēbeles un IT aprīkojumu, ir nevis par 300 tūkstošiem eiro dārgākas, bet par turpat 94 tūkstošiem eiro ar PVN lētākas pret projekta iesniegumu.

Jāpiebilst, ka iepriekšējā sasaukuma novada vadība apzināti bija iekļāvusi vienā iepirkumā būvniecības un mēbeļu un IT iegādes izmaksas, lai šiem mērķiem varētu paņemt valsts kases aizņēmumu, tādējādi atslogojot novada budžetu. Par 340 tūkstošiem eiro var īstenot daudzas ļoti nepieciešamas investīcijas.

Jā, patiesi, Edagaram Zelderim izdevusies blefošana pusgada garumā par bibliotēkas izmaksām. Ar izcilajām jurista zināšanām jāprot lasīt un vērtēt šīs lietas. Un jāizprot arī būvniecības nozares pašreizējās pieprasījuma un piedāvājuma tendences, jo cenas šajā nozarē aug pa dienām. Turklāt ar pietuvāto konsultantu padomiem nepietiek, lai novērtētu, vai bibliotēkas projekta izmaksas ir pamatotas un caurskatāmas.

Talsu novada pašvaldības mājaslapā Anna Ķīviča publikācijā par Talsu Galvenās bibliotēkas būvniecību, aplami salikusi “vienā maisā” būvdarbu veikšanu un būvprojekta ekspertīzi, kas it kā būtu jāveic pilnsabiedrībai. Minstru Kabineta noteikumi nr. 500 skaidri un gaiši nosaka, ka būvprojekta ekspertīze ir obligāta trešās grupas būvju būvprojektiem un būvprojekta ekspertīzes veicēju izvēlas pasūtītājs – tātad, Talsu novada pašvaldība. Līgumu par ekspertīzi slēdz un ar tā izpildi saistītos izdevumus sedz Talsu novada pašvaldība.

Tāpēc pamatoti jāprasa, kāda saistība pilnsabiedrībai ar ekspertīzes pasūtīšanu? Nevar taču paši projektēt un veikt ekspertīzi! Arī šī problēma savlaicīgi bija jāapzina mūsu novada domes vadonim. Tātad, jau sākot pildīt darba pienākumus. Bet nevis publiski jāsūdzas par laika grafika neievērošanu.

Tas, ko politiķi skaidri nepasaka un tas, kas iztrūkst arī no pašvaldības „skaidrojošā” raksta ir atbilde – kur pašvaldība ņems 300 000 eiro bibliotēkas izmaksu segšanai? Šo summu bija paredzēts ņemt kā ilgtermiņa aizņēmumu valsts kasē, lai tas neradītu slogu pašvaldības budžetam. Tagad izskatās, šo summu nāksies segt no 2018. gada budžeta. Tas nozīmē, ka tiks paralizētas citas iestrādes un no šī pašu savārītā ķīseļa un peripētijām cietēji būs novada iedzīvotāji.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *