Piemineklis “Koklētājs” saposts 20 gadu svinībām

Dalies

14. septembrī Talsos noritēja mūsu tautas brīvības simbola “Koklētājs” tīrīšanas darbi. Pēc pieminekļa attīrīšanas no sūnām un virsmas tīrīšanas, piemineklis apstrādāts ar īpašu vielu, lai tas savu oriģinālo izskatu saglabātu pēc iespējas ilgāk. 

Atgādinām, ka 16. novembrī apritēs 20 gadi kopš pieminekļa atklāšanas, partija “Talsu novada attīstībai” kā dāvinājumu nozīmīgajā jubilejā nolēma finansēt pieminekļa tīrīšanas darbus.

 „Talsu novada attīstībai” valdes loceklis un Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus: „Piemineklis „Koklētājs”, tāpat kā Latvijas karogs, ir mums nozīmīgs simbols. Vieta, kur tauta pulcējas, lai pieminētu mūsu varoņus. Pieminekļa un apkārtnes sakārtošana ir viens no nozīmīgākajiem darbiem, kas jāpaveic Latvijas simtgadē. Visiem kopā mums izdosies!”

No „Talsu novada attīstībai” saraksta ievēlētā Talsu novada domes deputāte Olga Blumbaha uzsver, ka ar patiesām patriotisma jūtām un lepnumu par novadu un valsti nāk prātā vārdi, ko teica toreizējā Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga „Koklētāja” 10 gadu jubilejā 2006. gada 16. novembrī: „Tikai brīvas tautas var godināt savus varoņus, un ir piemēroti, ka tik latviska pilsēta kā Talsi ir uzcēlusi pieminekli saviem brīvības cīnītājiem, tiem, kuri krita kaujā par neatkarīgās Latvijas brīvību.”

Olga Blumbaha aicina ikvienu lepoties ar savu novadu un tā vēsturi: „Katrs ar savu artavu godināsim brīvības cīnītāju piemiņu. Ne jau skaļas runas apliecina to, ka esi patriots, bet gan darbi. Un dažreiz skatiens vai kluss sirdspuksts ir patiesāks par saukļiem un ārišķību. Man liekas, ka patriotismu nevar iemācīt, tai ir jābūt sajūtai dziļi iekšā pašā cilvēkā. Priecājos par to, ka jau ilgu laiku apspriestā doma par ieguldījumu un cieņas apliecinājumu pret kritušajiem tiks realizēta ar konkrētu darbu.”

Pieminekļa „Koklētājs” tapšanas ceļš:
20. gs. trīsdesmito gadu beigās Talsu pilsētas pašpārvalde tēlniekam Kārlim Zemdegam (1894-1963) pasūtīja pieminekļa izgatavošanu. 1938. gadā tēlnieks izgatavo „Koklētāja” ģipša modeli un Leču kalniņā tiek ierakta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm par pieminekļa tapšanas vēsturi. Sešdesmitajos gados, sagatavojot Leču kalniņā vietu 1905.-1907. gada revolūcijas dalībniekiem veltīta pieminekļa uzstādīšanai, kapsula nejauši tiek izrakta. Pēc tēlnieka Kārļa Zemdegas nāves Inas un Māras Zemdegu sargātais „Koklētājs” atradās Rīgā, mākslinieka darbnīcā Astras ielā. Darbnīcu nodod Mākslas akadēmijas pārziņā un 1982. gadā, ar toreizējās Talsu muzeja direktores Annas Rasas palīdzību, „Koklētājs” atrod ceļu uz Talsiem. Modelis tika novietots Voldemāra Ozoliņa vadītajā apvienības „Lauktehnika” izstāžu paviljonā. Astoņdesmito gadu beigās toreizējais rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs Lauris Kārkliņš sniedza organizatorisku palīdzību pieminekļa akmens grūtajā ceļā no pārpurvotā Ģipkas mežu nostūra līdz Talsu pilsētai. Jauns, virzošs pavērsiens pieminekļa tapšanas ceļā ir darbu organizācijas komisijas izveide. Tad arī tēlnieks Vilnis Titāns sāk „Koklētāja” izkalšanu akmenī lauksaimniecības tehnikas muzeja „Kalēji”. Piemineklis atklāts 1996. gada 16. novembrī, un ceremonijā piedalījās arī toreizējais Valsts prezidents Guntis Ulmanis. (Informācija: Talsu novada Tūrisma informācijas centrs).
21.09.2016.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *