Iedzīvinās Talsu deviņus pakalnus

Dalies
Pusotru gadu Talsu novada pašvaldības speciālisti un pieaicinātie savas jomas lietpratēji strādāja pie Talsu deviņu pakalnu koncepcijas izveides. Pirmie rezultāti būs redzami nākošgad – tad jaunu elpu iegūs Leču kalns, kur tiks uzstādīti soliņi, apgaismojums, attīrīts dīķis un labiekārtota tā apkārtne, atjaunots piemineklis, kā arī no laukakmeņiem izveidots aplis, kur turpmāk varētu notikt dzejas dienai veltīti pasākumi.

Darba grupa, kur Talsu deviņu pakalnu koncepcijas izstrādē bija iesaistīti Talsu novada pašvaldības speciālisti, Talsu novada tūrisma informācijas centra, Talsu Komersantu kluba un radošo apvienību pārstāvji, pusotra gada laikā izveidoja ideju kopumu, kādiem nākotnē būtu jāizskatās deviņiem Talsu pakalniem un tiem piegulošajai teritorijai.

Talsu ezera apkārtne, kas ietver Talsu pilskanu, Baznīckalnu, Tiguļkalnu, Sauleskalnu un Ķēniņkalnu, arī Talsu ezera promenādi, Talsu tautas nama Radošo sētu un vecpilsētas daļu, nākotnē varētu būt interpretējama kā vieta radošumam.

Aktīvās atpūtas teritorija veidotos ap Vilkmuižas ezera apkārtni – Dzirnavkalnu, Vilkmuižkalnu un Krievragkalnu. Savukārt Leču kalna, Talsu Valsts ģimnāzijas parka, Soda priedes teritorija varētu tikt identificēta kā noskaņu vieta.

„Pilsētas identitātes analīze parāda, ka Talsu deviņu pakalnu zīmola idejas izveidei rosinošākais ir dabas virziens ar tajā esošajiem pakalniem un ezeriem, ar tradīcijām un kultūrvēsturisko mantojumu. Talsu pilsētai kā reģiona nozīmes centram jābūt spilgtai, lai konkurētu ar citām līdzīga mēroga pilsētām Kurzemē un Pierīgā. Talsiem ir iespējas veiksmīgi izmantot pilsētas atrašanos starp Rīgu un Ventspili. Pilsētas tuvums dinamiskākajām Latvijas pilsētām palielina Talsu iespējas uzlabot izaugsmes tempus. (..) Talsu zīmolvedības mērķis ir pastiprināt vecpilsētas tēmu, kas sasaucas ar dabas veidotiem pakalniem un ezeriem kā galveno pilsētas identitātes izteicēju,” vēsta koncepcija.

Deviņu pakalnu koncepcijas iedzīvināšanai šī gada Talsu novada budžetā atvēlēti 30 000 eiro. Par šo finansējumu no bīstamiem kokiem jau iztīrīts Talsu Valsts ģimnāzijas parks, sakopts Leču kalna dīķis, kas sevī glabājis gluži vēsturiskus priekšmetus – atrasts maks un slidas, dažādas celtniecības konstrukcijas. Ir nostiprināta dīķa krasta līnija un tai uzbērta melnzeme. Sadarbībā ar Talsu novada ainavu arhitektu, izveidota vīzija par šīs teritorijas izskatu – tajā jāvalda romantiskai un gaisīgai atmosfērai, tā definējot to par noskaņu teritoriju. Sākts darbs, lai atjaunotu gājēju celiņu, vēršot konkrēto teritoriju pieejamu cilvēkiem ar kustību traucējumiem un jaunajām ģimenēm ar bērnu ratiņiem. Nākamajā gadā tiks apzaļumota iztīrītā dīķa apkārtne, kā arī atjaunota marmora plākšņu atbalsta siena.

Ierobežotu finansiālo iespēju dēļ Leču kalna pārvērtības realizēs divās kārtās – labiekārtošana turpināsies arī nākamajā gadā. Tad paredzēts uzstādīt atbilstošus soliņus un apgaismojumu, kā arī no laukakmeņiem izveidot apli astoņu metru rādiusā, kur turpmāk varētu notikt dzejas dienai veltīti pasākumi.

Noskaņu vietai atbilstošs ir Leču kalna pieredzētais 1906. gada novembrī, kad lejā pie dīķa nošāva sešus revolūcijas dalībniekus. Jau 1980. gada rudenī Leču kalnā atklāja pieminekli (tēlniece Olita Nigule) 1905.-1907. gada revolūcijas atcerei ar Raiņa dzejas „Talsu tiesa” rindām.

Informācijas avots: Talsu novada pašvaldības informatīvais izdevums “Talsu Novada Ziņas”, foto: talsi.lv. 

23.09.2015.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *